Portal FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Grupy Grupy Statystyki Statystyki Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana pampersa u dorosłego
Autor Wiadomość
gabi

Dołączył: 09 Cze 2012
Posty: 5
Wysłany: 2013-04-08, 09:07   Zmiana pampersa u dorosłego

Pielęgnacja i codzienna opieka seniorów coraz częściej wiąże się z koniecznością stosowania pieluch jednorazowych. Problemy z nietrzymaniem moczu i kału określa się ogólnym mianem inkontynencji. Zarówno stopień jej nasilenia, jak i przyczyny ją wywołujące są zróżnicowane. Z wiekiem dochodzi do osłabienia silnych mięśni odpowiadających wcześniej za regulację wypróżnień- należą do nich głównie mięśnie dna miednicy. Częstą przyczyną inkontynencji są również udary mózgu, w wyniku których powstają uszkodzenia ośrodka nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę zwieraczy. W takim przypadku może stopniowo dojść do wznowienia ich funkcji, ale bywa też, że zmiany są nieodwracalne. Trzecią grupę pacjentów stanowią osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne- chorobę Parkinsona, Alzheimera oraz zaburzenia psychiczne. Duża część z nich posiada sprawne mechanizmy mięśniowo-nerwowe, nie jest w stanie natomiast świadomie kontrolować procesu wypróżniania i we właściwym momencie udać się do toalety. Wiele osób unieruchomionych w łóżku na skutek urazu, choroby nowotworowej bądź niesprawności ruchowej związanej z wiekiem, zmuszona jest również korzystać z pomocy osób trzecich przy zmianie pampersów i codziennej higienie.

Jak wybrać odpowiednie pieluchy dla osób starszych?

Na rynku pieluch istnieje szeroki wybór produktów, które dostosowane są do zmieniających się potrzeb pacjenta. Aby dopasować odpowiednie zabezpieczenia dla osoby starszej, warto niejednokrotnie wypróbować kilka rodzajów pieluch, zanim wybierze się te właściwe. Główne różnice polegają na rozmiarze, chłonności oraz kształcie pampersów. Zbyt duży pampers może zsuwać się, nie zapewniać odpowiedniego zabezpieczenia pościeli przed zabrudzeniem oraz powodować dyskomfort u podopiecznego. Zbyt mały z kolei, grozi podrażnieniem skóry, odparzeniami i trudno gojącymi się mikrouszkodzeniami skóry. Właściwa chłonność pieluchy zapewnia mniejszy kontakt naskórka z wilgocią i zanieczyszczeniami.Jak często zmieniać pieluchę?

Pieluchy i pieluchomajtki należy zmieniać tak często, jak jest to konieczne. O stopniu zawilgocenia można dowiedzieć się z obecnego na powierzchni pieluchy wskaźnika, który pod wpływem wody rozmywa się i blednie. Konieczna jest bezwzględna wymiana pieluchy po każdorazowym oddaniu kału. Zapobiega to maceracji skóry (zjawisko maceracji w małym stopniu można obserwować po długiej kąpieli na opuszkach palców- skóra rozmięka, staje się pomarszczona, blada i gąbczasta) oraz infekcjom bakteryjnym dróg moczowych ( na skutek kontaktu z bakteriami kałowymi).

Jak zmieniać pieluchę?

Właściwa technika zmiany pieluch u osób starszych jest ważną kwestią nie tylko z punktu widzenia podopiecznego. Również opiekun musi zdawać sobie sprawę, że dobre przygotowanie techniczne zapewnia mu mniejsze obciążenie fizyczne i redukuje ryzyko urazu kręgosłupa podczas codziennej pielęgnacji seniora. Wiele zależy od tego, czy podopieczny jest w stanie pomagać osobie pielęgnującej w procesie zmiany pieluchy. Jeśli jest on na tyle sprawny, by lekko unieść pośladki i oprzeć ciężar ciała na plecach i kończynach dolnych- wymiana pieluchy nie nastręcza z reguły opiekunowi większych trudności. W miarę możliwości należy starać się jak najdłużej utrzymać tę formę współpracy.
O wiele częściej zdarza się jednak, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie podnieść się, obrócić lub też nie współpracuje z osobą pielęgnującą. Należy wówczas posunąć się do technik umożliwiających zmianę pozycji osoby leżącej i wymienić pieluchę niejako dwuetapowo. Pierwszy etap to dążenie do umieszczenia pacjenta w pozycji na boku.

Początkowym krokiem musi być zawsze rozpięcie pampersa, którego pacjent już ma na sobie. Następnie zginamy rękę podopiecznego w łokciu, kładziemy ją na klatkę piersiową oraz zginamy przeciwną nogę w stawie kolanowym. Przekładamy chorego na bok, w kierunku zgiętej ręki . Wszystkie manewry wykonujemy delikatnie, ale stanowczym i zdecydowanym ruchem, uważając na głowę chorego. Kiedy podopieczny leży już na boku, wyciągamy zużyty pampers, usuwamy go i czyścimy okolice intymne, dokładnie osuszamy i natłuszczamy wybranym preparatem zapobiegającym odparzeniom. Podkładamy czystą pieluchę i odwracamy chorego na plecy. Aby zapiąć pieluchę konieczne jest ponowne odwrócenie pacjenta na przeciwległy bok. Wykonujemy je używając techniki jak poprzednio. Tym sposobem również osoba o niewielkich możliwościach fizycznych jest w stanie poradzić sobie ze zmianą pampersa oraz nie narażać się na zbytnie przeciążenie mięśniowe.

Na koniec warto wspomnieć o psychicznym aspekcie konieczności stosowania pampersów u osoby starszej. Zazwyczaj przymus korzystania z tego typu środków wywołuje znaczny dyskomfort, zawstydzenie czy wręcz poczucie upokorzenia u osoby chorej. Dobry opiekun nie może pamiętać tylko o stronie technicznej przewijania, musi również zapewnić osobie chorej minimum komfortu psychicznego podczas całej operacji- wyprosić z pokoju zbędne osoby, zadbać o intymność i uszanować godność seniora oraz nie okazywać własnej niechęci do powierzonego zadania.
Artykuł opublikowany przez : ( Redakcja, www.opiekunki-forum.pl)
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 50
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-04-20, 08:31   

Dziękuję za taki post. Na pewno mi się przyda
 
     
Pauluse 

Dołączyła: 08 Maj 2015
Posty: 6
Skąd: Wawa
Wysłany: 2015-05-11, 16:29   

Ja sama, podczas opieki nad dziadkiem na bieżąco uczyłam się zmiany pieluch i profilaktyki p/odleżynowej. W tym wszystkim bardzo pomagały mi właśnie tego typu artykuły....
_________________
Gdyby parlamenty były okrągłe, jak na szanujący się cyrk przystało, skrajna prawica i lewica siedziałyby obok siebie.
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 50
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-05-19, 09:17   

Sytuacja z tego rodzaju osobami jest trudna, bo człowiek nie wie jak się zachować. tym bardziej, że jest to krępująca sytuacja zarówno dla chorego, jak i dla opiekuna, bo to jednak nic przyjemnego. Na początku trudno jest się przełamać do tego, ale obowiązek bierze górę.
 
     
dorota

Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 6
Wysłany: 2015-07-23, 22:40   

Myśle że dla każdego zmiana pampersa u dorosłego byłaby co najmniej nie możliwa do wykonania, ale zazwyczaj sytuacja życiowa zmusza nas do rzeczy do których zdawałoby się nie jesteśmy zdolni.
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 50
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-07-27, 11:31   

No niestety czasami tak się zdarza, współczuje osobom, które muszą zajmować się starszymi osobami
 
     
Stefcia 
Froggy

Dołączył: 11 Gru 2015
Posty: 2
Skąd: ŚLĄCK
Wysłany: 2015-12-11, 15:52   

przydało sie dzienki
_________________
Cześć
 
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 50
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-01, 09:08   

Zachęcam do dalszej dyskusji w tym temacie, jeśli macie jakieś pytania to śmiało :)
 
     
Sulios

Dołączył: 14 Sty 2016
Posty: 6
Skąd: Szczyrk
Wysłany: 2016-02-18, 10:58   

Problem ie dotyczy tylko moczu, bo jak wiemy osoby starsze mają problem też z oddawaniem drugiej potrzeby.
Jak sobie radzisz w takiej sytuacji? Pomagasz takiej osobie opróżnić się "ręcznie" czy stosujesz inne metody?
 
     
Filipa 
Filipa

Wiek: 37
Dołączyła: 20 Lut 2016
Posty: 1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-02-20, 18:32   

O tym jak zmieniać pampersy osobie starszej można pooglądać filmiki na YT jest parę sposobów, więc teraz osoby, które opiekują się seniorami i tak mają dostęp do dużej dawki wiedzy i informacji, nie to co kiedyś. Jeśli zaś chodzi o wybór pieluch to jak polecam markę Seni jest dość popularna, mają szeroką ofertę, oferuja np. pieluchomajtki. Ich produkty można kupić np. na stronie http://sklep.centrumopiek...-Seni-Plus-/195
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 50
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-11, 10:03   

Dobrze że jest internet, zawsze można sprawdzić to, czego się potrzebuje :)
 
     
Prostownica 
Geniusz matematyczny

Dołączył: 29 Lut 2016
Posty: 4
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-03-11, 11:57   

Ciekawy artykuł na pewno się przyda. Aczkolwiek zastanawia mnie fakt bo widziałem nie raz w poradnikach, że ktoś zakładał rękawicę na rękę i robił z nią coś w odbycie. Czy jeśli takie coś jest robione to co to daje? Szukałem tego na innych forach więc napiszę i tu.
_________________
Nie wiem co tutaj napisać mam pustkę w głowie.
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 50
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-18, 11:28   

Pierwsze słyszę o czymś takim...
 
     
Monikasss 
Monikas

Wiek: 50
Dołączyła: 05 Wrz 2016
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-05, 22:23   

Opiekowałam się moją mamą i sama wiem z doświadczenia że to trudne strasznie jest.A co za tym idzie męczące psychicznie.I na dodatek...Pieluchomajtki które przeciekają.Odkryłam nowy produkt firma nazywa się AMD i tutaj całą robotę robi chłonność.Bardzo duża.Samemu się trzeba przekonać.Znacznie ułatwia to pracę!Polecam każdemu opiekunowi.
 
     
Grosik

Dołączył: 02 Paź 2015
Posty: 4
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-11-25, 13:31   

Jeżeli chodzi o rękawiczkę i odbyt to jest to nic innego jak wyciąganie zaległego stolca. Osoby chore często mają zburzone wypróżnianie się, co rodzi dodatkowe komplikacje. Jest to jedna z takich rzeczy, o których zwykle się nie mówi i stąd taka niewiedza.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 8