Portal FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Grupy Grupy Statystyki Statystyki Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nietrzymanie moczu u osób starszych
Autor Wiadomość
Lebek
Gość
Wysłany: 2012-05-04, 00:41   Nietrzymanie moczu u osób starszych

Nietrzymanie moczu jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Dotyczy to w przybliżeniu nawet 15% ludzi, co oznacza, że w Polsce cierpieć z tego powodu może około 4 milionów pacjentów.

Nietrzymanie moczu jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Dotyczy to w przybliżeniu nawet 15% ludzi, co oznacza, że w Polsce cierpieć z tego powodu może około 4 milionów pacjentów.

Choć sama nazwa tej dolegliwości dużo mówi za siebie, to z medycznego punktu widzenia nietrzymaniem moczu nazywamy niezależny od naszej woli wypływ moczu przez cewkę moczową o takiej częstości i w takiej ilości, że staje się to istotnym problemem zdrowotnym lub społecznym. Objaw ten zazwyczaj utrzymuje się przez wiele miesięcy, czasem nawet lat, co znacząco utrudnia codzienne życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne.

Czynniki ryzyka nietrzymania moczu
Większość osób chorujących na nietrzymanie moczu to kobiety (prawie 60–70 proc.). Nie zmienia to faktu, że także mężczyźni mogą zostać dotknięci tą dolegliwością. Do czynników, które w znaczący sposób mogą przyczynić się do wystąpienia nietrzymania moczu należą:

• wiek,
• zakażenia układu moczowego,
• przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego i końcowego odcinka układu pokarmowego,
• niektóre choroby (np.: przerost gruczołu krokowego, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, niewydolność krążenia, kamica nerkowa, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, guzy systemu urogenitalnego, zaburzenia lękowe),
• alkoholizm,
• niektóre leki,
• urazy.

Podzał nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu nie jest dolegliwością jednorodną i może mieć wiele przyczyn. Dlatego wyróżniamy kilka podtypów. Do najważniejszych należą:

• wysiłkowe nietrzymanie moczu (polegające na mimowolnym wycieku moczu podczas wykonywania czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu, takich jak podnoszenie, kichanie lub kaszel; wiąże się to głównie z osłabieniem działania mięśnia zwieracza cewki, np. w wyniku uszkodzenia tego mięśnia podczas operacji),
• nietrzymanie moczu z parć naglących,
• pęcherz nadreaktywny (polegające na mimowolnym wycieku moczu, któremu towarzyszy lub poprzedza go nagła potrzeba oddania moczu).

Inne typy nietrzymania moczu

• mieszane nietrzymanie moczu (będące kombinacją powyższych czynników),
• nietrzymanie moczu z przepełnienia, zwane także moczeniem paradoksalnym (w przypadku zwężenia cewki moczowej; gdy zbyt duża ilość moczu nagromadzi się w pęcherzu, dochodzi do pokonania oporu cewkowego przez ciśnienie panujące w pęcherzu i niewielka ilość moczu wycieka; sytuacja ta następuje głównie u mężczyzn – w wyniku przerostu prostaty),
• odruchowe nietrzymanie moczu (wywołane dysfunkcją układu nerwowego; pęcherz opróżnia się samoistnie bez uczucia parcia),
• pozacewkowe nietrzymanie moczu (wyciek moczu przez inne otwory niż ujście zewnętrzne cewki moczowej, przyczyną mogą być wady układu moczowego lub przetoki, czyli patologiczne połączenia układu moczowego z innymi narządami, np. jelitem grubym).

U mężczyzn z chorobami prostaty jej powiększenie prowadzi do powstania przeszkody na drodze, którą musi pokonać mocz, co może doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się moczu w pęcherzu i moczenia paradoksalnego opisanego wyżej. Z czasem może dojść także do zmęczenia i osłabienia zwieracza cewki moczowej, co doprowadza do wysiłkowego nietrzymania moczu. Tym samym może zakończyć się operacja prostaty, jeśli w jej trakcie zostanie uszkodzony ten mięsień. Do nietrzymania moczu może dojść także niezależnie od schorzeń prostaty.

Leczenie nietrzymania moczu
W przypadku pojawienia się problemów z utrzymaniem moczu powinno się zgłosić do urologa. Dokładnie zebrany wywiad, badanie lekarskie oraz uzyskane wyniki badań dodatkowych (m.in. badanie ogólne i posiew moczu, USG, badanie urodynamiczne i radiologiczne) umożliwią niemal zawsze ustalenie przyczyny nietrzymania moczu, co z kolei pozwoli zastosować właściwe leczenie.
W zależności od rodzaju choroby konieczny jest odpowiednio dobrany sposób leczenia. Metoda, która okazała się skuteczna dla znajomego, może niestety okazać się nietrafiona w naszym przypadku. Metody leczenia nietrzymania moczu możemy podzielić zarówno na nieoperacyjne, jak i chirurgiczne.

Leczenie nieoperacyjne nietrzymania moczu możemy podzielić na farmakoterapię (stosuje się tu wiele różnych leków, w zależności od przyczyny nietrzymania moczu, m.in. duloksetynę stosowaną w wysiłkowym nietrzymaniu moczu czy leki antycholinergiczne i neurotoksyny stosowane w nadreaktywności pęcherza moczowego), fizykoterapię (obejmującą ćwiczenia mięśni miednicy mniejszej – świadome kurczenie tych mięśni seriami po 5–20 kilka razy dziennie, elektrostymulacje) i psychoterapię (człowiek poznaje istotę choroby i mechanizmy mające przeciwdziałać jej przykrym następstwom, np. wie, że zazwyczaj popuszcza mocz co 3 godziny, więc stara się oddawać go, zanim to nastąpi).

Zabiegowe metody obejmują wykonanie plastyki krocza (obejmującej wzmocnienie mięśni tworzących tzw. dno miednicy) lub cewki moczowej oraz (u mężczyzn z chorobami prostaty, jako jednocześnie najskuteczniejsza metoda dotycząca tych pacjentów) częściowej albo całkowitej resekcji gruczołu krokowego.

U zdecydowanej większości pacjentów uzyskuje się całkowite ustąpienie dolegliwości lub wybitne ich zmniejszenie, znacząco poprawiając chorym komfort życia. Mając na uwadze skuteczność leczenia, a także to, że nietrzymanie moczu może być pierwszym objawem wielu istotnych chorób, nie warto się wstydzić i zwlekać z wizytą u urologa.
Lekarz Marcin Buczek
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 51
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 151
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-07-27, 11:31   

Dziękuje za artykuł
 
     
AnielaB

Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-05, 09:10   

Przy tego rodzaju problemie ważne jest, aby kontrolować swoją wagę, ponieważ dodatkowe, zbędne kilogramy mogą uciskać pęcherz. Należy unikać: napojów gazowanych, kawy, pomidorów, cytrusów, czy czekolady. I oczywiście należy pozbyć się nałogu palenia.
W miarę możliwości zalecane są ćwiczenia, rano i wieczorem, przynajmniej 10 minut dziennie.
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 51
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 151
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-08-10, 09:57   

Z tymi ćwiczeniami niekiedy mogą być jednak spore problemy głównie z uwagi na wiek. Ale co do spożywania tych rzeczy to zgadza się w 100%
 
     
domakeshi 


Wiek: 51
Dołączył: 25 Sie 2015
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-08-25, 10:05   

Myślę, że takie ćwiczenia nie powinny być większym problemem nawet dla starszych osób :)
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 51
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 151
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-09-02, 09:27   

Spora ilość osób ma poważne problemy z wykonywaniem najprostszych czynności, więc dodatkowe ćwiczenia jednak mogą sprawiać kłopoty
 
     
namakashi 


Wiek: 55
Dołączył: 05 Lut 2015
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-11, 15:42   

No tak, w tej kwestii masz rację.
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 51
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 151
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-09-28, 09:30   

Co nie zmienia faktu że do wszystkiego można dojść pomału :)
 
     
Grosik

Dołączył: 02 Paź 2015
Posty: 4
Skąd: Katowice
Wysłany: 2015-10-02, 14:40   

Można, można. Znam wiele osób, którym się polepszyło po ćwiczeniach ciała i umysłu.
 
     
kiki

Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 48
Wysłany: 2015-10-07, 08:53   

Pierwszą podstawową zasadą aby wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia jest kontakt z chorych. Jeśli taki kontakt jest możemy z nim ćwiczyć i pomagać. Brak kontaktu/komunikacji zamyka nam drogę do ćwiczeń.
 
     
tumna 
Memoriał


Wiek: 51
Dołączyła: 19 Gru 2014
Posty: 151
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-10-12, 09:17   

Dokładnie ;) jestem tego samego zdania
 
     
Sophie09 
Sophie

Wiek: 48
Dołączyła: 29 Sty 2018
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-01-29, 19:01   

U mojej cioci niestety wystąpił ten problem, dopiero zabieg laserowy przyniósł poprawę. Ćwiczenia, w porządku, wiadomo że warto, ale nie u każdego to jest warte świeczki.

Swoją drogą bardzo polecam we Wrocławiu gabinet, gdzie bardzo profesjonalnie nas potraktowano, to bardzo pomogło w walce z tym problemem. http://ginekolog-michalik.pl/
 
     
jaska8

Dołączył: 12 Lut 2018
Posty: 7
Skąd: Łódź, Łódzkie
Wysłany: 2018-02-27, 14:04   

Moja babcia też miała ten problem... Chociaż ona długo zwlekała, żeby w ogóle komukolwiek o tym powiedzieć, bo było to dla niej zbyt krępujące. Dopiero mama po długiej rozmowie zorientowała się w czym leży problem i bez czekania już dłużej - zapisała babcię do specjalisty. Udało się znaleźć urologa w Łodzi, na którego wizytę nie trzeba było czekać tygodniami. Byliśmy już na pierwszej wizycie w tej poradni http://melissamed.pl/urolog i dostaliśmy konkretne informacje, zalecenia i skierowania na badania. Niedługo pewnie czeka babcię kolejna wizyta, ale jak sama mówiła do takiego lekarza może chodzić częściej i bez żadnego stresu, więc chyba zupełnie przez przypadek znaleźliśmy specjalistę, który w końcu choć trochę pomoże babci.
 
     
Kesja

Dołączył: 13 Cze 2018
Posty: 4
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-06-13, 10:55   

W przypadku kobiet to właśnie menopauza jest czynnikiem, który powoduje problem nietrzymania moczu - w momencie gdy osłabiają się mięśnie miednicy, zmienia się także kąt nachylenia cewki moczowej (więcej np. tutaj: https://cashmire.pl/oferta/ginekologia-estetyczna/nietrzymanie-moczu/). Mamy na szczęście możliwości z zakresu ginekologii estetycznej aby zlikwidować tę dolegliwość lub w znacznym stopniu ją załagodzić. Udało mi się namówić na taki zabieg w Łodzi mamę mojego narzeczonego i jest bardzo zadowolona!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 8