Portal FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Grupy Grupy Statystyki Statystyki Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak mogę pomóc?
Autor Wiadomość
ELIZA

Wysłany: 2014-03-31, 06:19   Jak mogę pomóc?

Kobieta ma 91 lat z objawami wyraźnej demencji, wg mnie to jest Alzheimer, jest pod moją opieką całodobową od 4 tygodni, którą zleciły mi jej dwie córki. Lekarstwa, które przyjmuje to leki związane z wiekiem i nie tylko: artretyzm, poziom cholesterolu, ciśnienie, od dwóch tygodni również lek na spanie.
Z mojej miesięcznej obserwacji kobieta:
- nie narzeka na bóle artretyczne,
- ciśnienie ma jak u młodej osoby,
- uwielbia jeść mięso ( nie znam wyników badań poziomu cholesterolu),
- jest bardzo sprawna fizycznie,
- cały czas tzn w ciągu dnia jest bardzo podminowana,
- bardzo "źle" śpi w nocy ( od dwóch tygodni dostaje lek na sen: nie pomaga),
- kontakt z nią w 50% jest pozytywny, nie jest to precyzyjne określenie,
- zapomina, zmyśla i wyobraża sobie,
w uzupełnieniu bardzo ciężki character, niekoniecznie zachowania związane z podeszłym wiekiem.
Kobieta do tej pory była dwa razy u neurologa, pierwszy raz w grudniu ubiegłego roku, kiedy to podobno zaczęło się "coś" dziać, drugi raz dwa tygodnie temu na moje żądanie ponieważ, ani ona ani ja nie spałyśmy żadnej nocy (14).
Zapewne mój opis jest bardzo mało precyzyjny i niewyczerpujący, jednak proszę o poradę :
jakich mam użyć argumentów, żeby córki podjęły decyzję o zbadaniu swojej matki,
proszę podać do jakiech specjalistów: psychiatry, geriatry, ze wskazaniem przeprowadzenia niezbędnych badań.
W oczekiwaniu na odpowiedź

kiki

Wysłany: 2014-03-31, 10:57   demencja

Cześć.
Z jakiego miasta piszesz?
Pytam bo to też mam wpływ na dostęp do specjalistów lekarzy. Generalnie geriatrów jest bardzo mało, więc pozostaje psychiatra lub neurolog ale tylko Ci którzy zajmuje się Alzheimerem i demencją.
Więc ja bym zaczełą od lekarza i umówienia spotkania. Podzwoń i zobacz jakie są terminy może uda się na na fundusz. Może panie z przychodni polecą też jakiś lekarzy. Wtedy lekarz dobierze odpowiednie leki i będziesz obserwować czy jest poprawa. Teraz lekki na sen może są źle dobrane dlatego nie ma efektu. Jeśli chora jest pod opieką lekarza i jak dany lek nie przynosi efektu to szybko zmienia na inny, tylko musi być pod stała opieką. Jeśli chodzi o argumenty to myślę że codziennie możesz mówić że z pacjentką jest coraz gorzej i w stosunku do tego co było na początku twojej opieki. Możesz te wskazać gotowe odpowiedzi gdzie, jakie terminy, przyjmuje taki i taki lekarz zajmujący się właśnie tego typu osobami.
Chyba że same pójdziecie do lekarza i tyle.
kiki

ELIZA

Wysłany: 2014-03-31, 20:14   

Dzięki za szybką poradę, napisz proszę kto będzie najlepszym specjalistą w tym przypadku: neurolog, psychiatra czy geriatra, z miejsca którego piszę jest wielu geriatrów, psychiatrów i neurologów. Co do leku na sen to100%, że jest nieskuteczny, wiem o tym, że powinnien być zmieniony, na razie zwiększono dawkę. Moje argumenty są bardzo przekonywujące, ale jeżeli nie będzie reakcji ze strony córek zrezygnuję.

kiki

Wysłany: 2014-04-02, 08:22   

Witaj.
Ja zaczęła bym od geriatry jeśli masz dostęp do takiego, on sobie wszystko zdiagnozuje zleci badania , przepisze leki itp. Oczywiście bierz pod uwagę że to się nie skończy na jednej wizycie. Najważniejsze żeby zostało zdiagnozowane z czym masz do czynieni. Fajne żebyś tez się wybrała tam z rodziną pacjentki

ELIZA

Wysłany: 2014-04-02, 16:59   

Zrobię to na pewno, ale dopiero po świętach, mam nadzieję, że "trafimy" na dobrego geriatrę, przydałoby się zrobić TK głowy i rezonas magnetyczny, mówi sie również o terapii przy tej chorobie, nie wiem o co chodzi.
Pozdrawiam

monika 
monia82

Wysłany: 2014-09-17, 21:03   

WITAM, OD NIEDAWNA ZAUWAŻYŁAM ŻE MOJA MAMA DZIWNIE SIĘ ZACHOWUJE NA DOM MÓWI ZAKŁAD PRACY, TWIERDZI ŻE KTOŚ WCHODZI DO MIESZKANIA I JĄ OKRADA, GDY ZA KILKA DNI SIĘ OKAZUJE ŻE TO ZNALAZŁA. WIELE RAZY JEST TAK ŻE GDY JESTEM W PRACY DZWONI DO MNIE I PYTA SIĘ GDZIE JA JESTEM BO ONA JEST W JAKIMŚ OBCYM DOMU, GDY PRZYCHODZE Z PRACY I PYTAM SIĘ O CO CHODZI ONA TWIERDZI ŻE NIC TAKIEGO NIE MIAŁO MIEJSCA.
NA POCZĄTKU MYSLAŁAM ŻE ROBI TO ZŁOŚLIWIE BO SIEDZI SAMA W DOMU, ALE JAK OSTATNIO ODBIERAŁA MOJEGO SYNKA Z PRZEDSZKOLA TO NIE WIEDZIAŁA KTÓRĘDY MA ISC
CZY TO JUŻ SĄ POCZĄTKI ALZHAIMERA CZY MOŻE COŚ INNEGO , MOJA MAMA MA 69 LAT MIESZKAM Z NIĄ SAMA I BARDZO MI POMAGA GDYŻ SAMA WYCHOWUJE SYNKA, BOJE SIĘ ŻE MOZE IM SIĘ COŚ STAC JAK JESTEM W PRACY(PRACUJE NA 2 ZMIANY)

tumna 
Memoriał

Wysłany: 2015-10-19, 09:12   

Najlepiej pójść z mamą do lekarza, tylko on wyda odpowiednią diagnozę

Odpowiedz do tematu