Portal FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Grupy Grupy Statystyki Statystyki Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak opóźnić/wystrzec się choroby?
Autor Wiadomość
helmanso92

Wysłany: 2015-06-07, 21:04   Jak opóźnić/wystrzec się choroby?

Witam.
Mój ojciec ma 63 lata. Już kilka lat (może z 6 lat) temu zauważyłem dziwne zachowania mojego taty. Ciągle coś gubił, a oczywiście zawsze mi się za to obrywało. Gdy informowałem że jest z nim coś nie tak to wszyscy bagatelizowali temat. Dziś jest to już tak zaawansowane że mój ojciec nie zna się na zegarku, nie wie jaki jest dzień, miesiąc, rok. Nie jest w stanie połączyć ze sobą dwóch przedłużaczy prądu, bo nie wie co z czym. Trzy lata temu skończyłem szkołę, a często gdy wracam z pracy pyta się mnie z uśmiechem ile 5 przyniosłem.
Póki co jest samodzielny, ale widząc jak choroba postępuje, boję się że za niedługo ciągle będzie musiał go ktoś pilnować. Nie stać nas na prywatnego neurologa, a z NFZ na odczepne przepisują kilka tabletek.
Macie jakieś doświadczenia jak skutecznie zatrzymać/opóźniać chorobę?

P.S
Jakie są szanse, że mnie jako syna też to czeka i jak się przed tym bronić?

tumna 
Memoriał

Wysłany: 2015-06-09, 07:16   

Skutecznych sposobów tak naprawdę nie ma. Jedynie środki farmakologiczne są w stanie tutaj spowolnić cały proces, ale też nie spotkałem się z przypadkiem, aby był on zatrzymany całkowicie. Niekiedy za to biologicznie się on wstrzymuje i nie postępuje dalej. Ze swojej strony możesz stymulować pamięć swojego taty, czyli robić wszystko, aby jego mózg ciągle mógł pracować.

kiki

Wysłany: 2015-06-10, 16:47   

Zachęć tatę do jakieś aktywizacji tz, żeby już nie siedział cały dzień w domu i oglądał tv tylko trochę aktywniej spędzał czas. Rozejrzyj się za jakimiś klubami seniora które działają w twojej okolicy, ewentualnie jakieś domy seniora dzienne, tam tata będzie mógł spędzić bardziej aktywniej czas. W takich klubach, domach mają zaplanowany cały dzień i spędzają go bardziej aktywnie, grają w gry, robią różne rzeczy jak na plastyce w szkole. Dodatkowo jest tam tez opieka psychologa i innych osób wiec pomogą ci zdiagnozować problem i nakierują co dalej. Natomiast ja na Twoim miescu udała bym się od razu do neurologa lub psychiatry i tam na pewno dowiesz się więcej.
Powodzenia

helmanso92

Wysłany: 2015-06-10, 21:10   

Mieszkamy w domu, mamy ogródek, kury, psa także jest co robić. Ojciec jest członkiem chóru, chociaż teraz chodzi tam z przymusu. Sam zrezygnował ponieważ zdał sobie sprawę, że nie potrafi już czytać nut, ale lekarz zalecił mu dalej należeć do tej społeczności. Najgorsze jest to, że ojciec sam na siebie jest zły, że mylą mu się podstawowe rzeczy. Wczoraj mama wysłała go do sklepu na rowerze. Zawsze jeździ na swoim, jednak tym razem nie miał powietrza w kole i wziął mój rower. Po wyjściu ze sklepu zaczął krzyczeć że rower mu ukradli, niema roweru. Na szczęście znajoma sprzedawczyni pokazała mu na jakim rowerze przyjechał...

tumna 
Memoriał

Wysłany: 2015-11-16, 09:12   

I jak sytuacja wygląda obecnie? Jest może jakaś poprawa?

Katarzyna99 

Wysłany: 2016-01-22, 15:42   

Kiedyś słyszałam, że regularne spożywanie (bodajże) kurkumy i może obniżać ryzyko zachorowania. Nie wiem jednak, jak to działa na zaistniałą już chorobę.

tumna 
Memoriał

Wysłany: 2016-01-25, 10:07   

W ogóle to co jemy ma wpływ na nasze zdrowie więc warto o to dbać :)

Odpowiedz do tematu